Logowanie

Obóz MDP Kościan

W dniach od 25 czerwca 1 lipca na przystani żeglarskiej w Dębcu Nowym odbywał się obóz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP Kościan. Oprócz zajęć dedykowanych dla członków MDP wynikających z programu obozu, pełniący funkcję instruktora mł. kpt. Bartosz Napierała przekazywał uczestnikom treści z zakresu prewencji społecznej i edukacji bezpieczeństwa ukazując z jednej strony najczęściej spotykane zagrożenia oraz sposoby jak się przed nimi ustrzec oraz co i jak robić aby minimalizować jego skutki lub skutecznie ratować innych z trudnych sytuacji.

Podczas zajęć nad jeziorem wskazywano jak należy zachować bezpieczeństwo kąpieli. Wiele zajęć przeprowadzono w formie praktycznej przez co uczestnicy mieli możliwość zdobycia konkretnych umiejętności a także sprawdzenia się w trudnych sytuacjach. Działania takie wpisują się w akcje „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, które są inicjatywami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji realizowanych przez podległe służby. Obóz doszedł do skutku dzięki zaangażowaniu wielu osób, podmiotów i instytucji. Jednostka OSP Kościan za pośrednictwem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego i Komendanta Głównego PSP otrzymała z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotację na organizację i przeprowadzenie obozu. W obozie uczestniczyło 30 młodych adeptów sztuki walki z ogniem i nie tylko. Strażacy z KP PSP w Kościanie wizytowali obóz oceniając bezpieczeństwo oraz możliwości prowadzenia działań ratowniczych. Z kadrą obozu ustalono kanały przekazywania informacji o nagłych zagrożenia. W dniu 29 czerwca obóz wizytował Komendant Powiatowy PSP w Kościanie st. kpt. Robert Natunewicz wraz z przedstawicielami władz samorządowych miasta Kościana – Burmistrzem Michałem Jurgą oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Ruszkiewiczem. Mogli też na własne oczy zobaczyć czego nauczyli się młodzi druhowie podczas zajęć programowych realizowanych na obozie.

Jesteśmy przekonani, że uczestnicy obozu w dalszym ciągu będą rozwijać swe ratownicze zainteresowania, aby w przyszłości zasilić szeregi jednostki już jako pełnoprawni strażacy ochotnicy. Dla niektórych być może otworzy się droga służby w profesjonalnych strukturach ochrony przeciwpożarowej. Jedno jest pewne – czas spędzony na obozie z pewnością nie był czasem straconym.

  • 20180704_1
  • 20180704_2
  • 20180704_3
  • 20180704_4

Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler - KP PSP w Kościanie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

Powrót