Logowanie

Mali strażacy w nowych hełmach

Wizyty dzieci w kościańskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej to stały element naszej służby. W miesiącach letnich bywa, że gościmy nawet kilkanaście grup tygodniowo. Ale i zimą nie mniej chętnie zaglądają do nas  milusińscy wraz ze swymi wychowawcami. Podczas akcji „Otwarta strażnica” to właśnie dzieci stanowią najliczniejszą grupę wśród odwiedzających.

Wizyty te dla Gości i gospodarzy są bardzo miłe.  Strażacy, czując się doceniani  ochoczo opowiadają o swej służbie, nie szczędząc „smaczków”, szczegółów czy też niekiedy zabawnych historii. Nigdy też nie ukrywaliśmy, że podczas pobytu w strażnicy staramy się dotrzeć do tych młodych ludzi ze swoim przekazem. To wówczas mówimy im o  podstawowych  zasadach bezpiecznych zachowań,
o zagrożeniach i jak się ich ustrzec. Tradycyjnie już każda grupa troszkę czasu spędza w garażu gdzie opowiadamy o samochodach i sprzęcie. Z kolei podczas pobyty w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP nie może zabraknąć informacji o  numerach alarmowych i zasadach korzystania
z nich. Tu także jest czas i miejsce na to, by powiedzieć najmłodszym o tym jakie informacje powinni przekazać  dzwoniąc z informacją o zagrożeniach.

Bez wątpienia  wizyty w strażnicy są elementem edukacji bezpieczeństwa oraz kształtowania  odpowiednich i odpowiedzialnych postaw wśród tych najmłodszych członków naszego społeczeństwa. Wpisują się one w ogólnopolskie kampanie społeczne „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Czad i ogień – obudź czujność”.   Media ogólnopolskie co pewien czas podają przykłady wzorowych zachowań  dzieci, które np. bezbłędnie powiadomiły służby ratownicze czy też bezpośrednio pomogły osobom w stanie zagrożenia.  Być może to właśnie podczas wizyty w strażnicy lub w komendzie Policji mówiono o tym jak się zachować w takiej sytuacji. My jako strażacy doskonale wiemy, że czym skorupka za młodu nasiąknie…  Dlatego też staramy się uatrakcyjniać czas pobytu w strażnicy. Chcemy aby nasi mali  Goście poczuli się strażakami takimi samymi jakimi jesteśmy my sami. Od początku tego roku podczas wizyty w strażnicy milusińscy mogą upodobnić się do tych, którzy tu normalnie pełnią służbę. Na czas pobytu  otrzymują specjalne hełmy oraz kamizelki. W miniony piątek odwiedziły nas dzieci z III klasy Szkoły Podstawowej  nr 4 w Kościanie i oczywiście skorzystały z takiej możliwości. Mamy nadzieję, że będzie to kolejny atut i argument do tego, by odwiedzać Komendę Powiatową PSP w Kościanie.

  • 20180112_105915
  • 20180112_105938
  • 20180112_110055

Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler - KP PSP w Kościanie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

Powrót