Logowanie

Strażacy także świętują Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

     2 maja z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przed budynkiem Komendy Powiatowej PSP w Kościanie odbył się uroczysty apel. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego w obecności zmian służbowych oraz strażaków i pracowników systemu codziennego uroczyście podniesiono flagę na maszt. Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie odczytał list jaki z tej okazji wystosował Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski. Uroczystość nie trwała długo ale te kilka podniosłych chwil z pewnością uzmysłowiło nam jak wielką wartością dla Narodu jest flaga – symbol tożsamości i wartości w niej, równie symbolicznie, zawartych.

Czytaj więcej...

Szkolenie podstawowe strażaków OSP

      W dniach 18 stycznia – 7 kwietnia 2018 roku Komenda Powiatowa PSP w Kościanie wraz z przedstawicielami struktur Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie oraz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czempiniu przeprowadziła szkolenie podstawowe strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych. W szkoleniu udział wzięło 27 druhów z jednostek z Borowa, Czempinia, Głuchowa, Gorzyc, Kościana, Słonina i Srocka Wielkiego.

Czytaj więcej...

Doskonalenie zawodowe JRG Kościan w miesiącu marcu

Miesiąc marzec był okresem w którym realizowano bloki tematyczne obejmujące: środki gaśnicze, pożary wewnętrzne w obiektach mieszkalnych i użyteczności publicznej, sprzęt ratowniczy wykrywczo – pomiarowy oraz ratownictwo medyczne. Podczas szkoleń omawiane także były aspekty związane  z ratownictwem wysokościowym takie jak dotarcie ratownika na wysokość za pomocą dostępnego sprzętu czy też zastosowanie trójnoga ratowniczego. W miesiącu marcu nie zabrakło również szkoleń dla naszych kolegów druhów ochotników.

Czytaj więcej...

Sortownia odpadów... kolejny raz

       W sobotę 7 kwietnia nad ranem o godz. 4.25 kolejny raz strażacy zostali wezwani do Piotrowa Pierwszego (gm. Czempiń) gdzie w sortowni odpadów zapiła się hałda z odpadami wielkogabarytowymi. Zgłoszenie mówiło o kilkumetrowych płomieniach za halą segregacji jednak ciemności skutecznie ukrywały szczegóły. Bardziej precyzyjne informacje uzyskano po dotarciu zastępów na teren zakładu.

Czytaj więcej...

Śmierć w zakładzie

       We wtorkowy poranek o godz. 6.39 dyżurny kościańskiej Komendy Policji poinformował dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP, że w jednym z zakładów w Śmiglu, w nocy miało miejsce zdarzenie w wyniku, którego zginął mężczyzna. Na miejsce udały się dwa zastępy z kościańskiej Komendy oraz wóz gaśniczy jednostki OSP Śmigiel.

Czytaj więcej...

Wspólna akcja kościańskich strażaków i policjantów

       W niedzielę 25 marca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie odbył się festyn pod nazwą „Patrz i słuchaj – bądź bezpieczny”. To odpowiedź obu służb na wiosenne statystyki zdarzeń. Wskazują one, że zmiana aury z zimowej na wiosenną charakteryzuje się między innymi zwiększoną ilością wypadków drogowych. Wiosną na drogach pojawia więcej pojazdów, zdecydowanie zwiększa się liczba jednośladów, tych napędzanych silnikiem jak i rowerów.

Czytaj więcej...

Wypadek na zaśnieżonej drodze

W naszych głowach powoli rodzi się wiosna ale w miniony piątek w powiecie kościańskim zima pokazała, że wcale nie ma zamiaru kapitulować. Popołudniowe i wieczorne opady śniegu połączone z silnie wiejącym wiatrem w wielu miejscach zamieniły drogi w ślizgawki. Tylko rozwaga i czujność pozwalały na bezpieczne dotarcie do celu. Zdecydowana większość kierujących zachowała się zgodnie ze zdrowym rozsądkiem zdejmując nogę z gazu. Ci, którzy niekoniecznie brali poprawkę na warunki panujące na drodze, kończyli podróż w nieoczekiwany sposób.

Czytaj więcej...