Logowanie

Wypadek na zaśnieżonej drodze

W naszych głowach powoli rodzi się wiosna ale w miniony piątek w powiecie kościańskim zima pokazała, że wcale nie ma zamiaru kapitulować. Popołudniowe i wieczorne opady śniegu połączone z silnie wiejącym wiatrem w wielu miejscach zamieniły drogi w ślizgawki. Tylko rozwaga i czujność pozwalały na bezpieczne dotarcie do celu. Zdecydowana większość kierujących zachowała się zgodnie ze zdrowym rozsądkiem zdejmując nogę z gazu. Ci, którzy niekoniecznie brali poprawkę na warunki panujące na drodze, kończyli podróż w nieoczekiwany sposób.

Wieczorem o godz. 22.03 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie otrzymało informację, że w lesie pomiędzy miejscowościami Kurza Góra i Racot samochód osobowy wjechał do rowu i uderzył w drzewo. Samochodem podróżował tylko kierowca i pozostawał on w pojeździe. Strażacy, którzy po 7 minutach od zgłoszenia dojechali na miejsce i wspólnie z załogą ambulansu udzielili mężczyźnie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Równocześnie zabezpieczono i oświetlono teren wypadku. Na drodze wprowadzono ruch wahadłowy. Po przybyciu Zespołu Ratownictwa Medycznego zdecydowano, że dla optymalnej ewakuacji osoby poszkodowanej z pojazdu, należy za pomocą narzędzi hydraulicznych usunąć drzwi od strony pasażera. Po kilku minutach poszkodowany na noszach trafił do ambulansu po czym został przewieziony do kościańskiego szpitala. W usuwanie skutków wypadku zaangażowani byli strażacy z KP PSP w Kościanie oraz OSP Racot a cała akcja trwała niespełna 2 godziny.

Zanim nadejdzie w końcu wiosna zima jeszcze kilkakrotnie „sprawdzi” kierowców. Apelujemy do wszystkich kierowców aby zbytnio nie ufali swym umiejętnościom i brali poprawkę na niespodzianki tak charakterystyczne dla tej pory roku… bo bywa, że za oknami piękne słońce ale na mniej uczęszczanych drogach, w lesie lub w zacienionych miejscach wciąż może być ślisko po nocnych przymrozkach.

  • 20180319_1
  • 20180319_2
  • 20180319_3

Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler - KP PSP w Kościanie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

Powrót