Logowanie

Kwiatki dla Pań ale nie tylko…

       Były tradycyjne kwiatki i rajstopy ale tradycyjny Dzień Kobiet w kościańskiej Komendzie Powiatowej PSP przebiegał nieco inaczej niż nakazuje tradycja. Strażacy z grodu nad Obrą postanowili zorganizować „coś” dla ładniejszej części społeczeństwa w innej formule. To nie była uroczysta akademia czy apel. Oprócz Pań, które codziennie spotykają podczas służby, właśnie 8 marca postanowili zaprosić do siebie Panie z różnych podmiotów, służb i instytucji, które współpracują z Komendą w różnych w obszarach.

Zaproszenie na nietypowe „szkolenie” przyjęły 22 Panie. Były wśród nich osoby sprawujące funkcje kierownicze ale i również osoby zajmujące szeregowe stanowiska. Postanowiliśmy w dość nietypowy sposób pokazać to co robimy codziennie. Oprócz zapoznania się z obiektem i tokiem służby, szkolenie z okazji Dnia Kobiet było także okazją do pokazania podstawowych elementów strażackiego rzemiosła. A więc była woda lana strumieniami, były zajęcia na wysokości, gaszenie ognia, cięcie samochodowych karoserii, poszukiwanie osób w zadymionych pomieszczeniach a także „usta – usta”. Wszystko w pełnym strażackim rynsztunku. Zaangażowanie ze strony uczestniczek szkolenia przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Instruktorom brakowało czasu na poszczególnych „stacjach”, bo było wiele pytań i każda z Pań chciała poczuć się strażakiem. Niekiedy bywaliśmy zaskakiwani, widząc jak radzą sobie z zadaniami. Oczywiście nie mogło zabraknąć elementów prewencji społecznej i edukacji. Mówiliśmy jak ustrzec się zagrożeń w domach i mieszkaniach, że gaśnica powinna być nie tylko w samochodzie, że aby spać spokojnie warto zainstalować czujki dymu i tlenku węgla. Po zajęciach instruktorzy i uczestniczki usiedli do wspólnego posiłku. Na zakończenie wszystkie Panie otrzymały zaświadczenie o ukończeniu tego okolicznościowego szkolenia. Ale to nie wszystko, bo przecież… nie mogło zabraknąć goździka i rajstop.

       Mamy nadzieję, że warto było skorzystać z naszego zaproszenia, że te kilka godzin było miłe dla Pań, że wybaczycie nam te fryzury częściowo zepsute po ubraniu strażackich hełmów. Bo nam było bardzo miło i cieszymy się, że mogliśmy w ten sposób Was zaskoczyć i świętować z Wami Dzień Kobiet!

 

  • 20180308_1
  • 20180308_2
  • 20180308_3
  • 20180308_4
  • 20180308_5
  • 20180308_6

Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler - KP PSP w Kościanie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

Powrót