Logowanie

Wichura nad powiatem kościańskim

Od czwartkowego popołudnia strażacy w powiecie kościańskim usuwają skutki orkanu Ksawery. Do niedzieli wciąż spływały nowe zgłoszenia a ratownicy nie ustawali w wysiłkach, by jak najsprawniej pomóc mieszkańcom i usunąć zagrożenia. Jak zawsze w takich przypadkach najwięcej pracy było przy usuwaniu powalonych drzew na drogi i szlaki kolejowe.

W wielu miejscach zabezpieczano zerwane linie energetyczne do momentu przybycia ekip monterskich pogotowia energetycznego. W 18 przypadkach interweniowano przy uszkodzonych budynkach zabezpieczając dachy plandekami i folią. Oczywiście najpilniejsze były zgłoszenia, gdzie zagrożone mogło być zdrowie i życie ludzi. Do takich sytuacji doszło na drodze krajowej nr 5 pomiędzy Kościanem a Poninem po tym jak samochód osobowy uderzył w leżące na jezdni drzewo. 2 lekko ranne osoby zostały zabrane do szpitala. W okolicach Starych Oborzysk pociąg osobowy wjechał pod zawieszone na trakcji elektrycznej drzewo. Strażacy usunęli przeszkodę a służby kolejowe zajęły się tym, by podróż mogła być kontynuowana. W kilku przypadkach wiatr przestawiał garaże a także wiaty przystankowe. Ogółem od czwartku zanotowano 172 zdarzenia związane z usuwaniem skutków silnego wiatru. Najwięcej interwencji miało miejsce w mieście i gminie Śmigiel – 51. W gminie  Kościan zanotowano 33 zdarzenia, w mieście Kościanie 32, na terenie miasta i gminy Czempiń 30 a na terenie miasta i gminy Krzywiń 26 zdarzeń. Przez ostatnie dni system ratowniczy powiatu kościańskiego przeszedł swoisty sprawdzian. W szczytowym momencie zjawiska i spływania zgłoszeń w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie służbę pełniło 6 strażaków co umożliwiało sprawne przyjmowanie zgłoszeń, dysponowanie jednostek oraz koordynację działań z innymi służbami. Oczywistą sprawą jest to, że w takich sytuacjach ustalano także ważność zgłoszeń oraz kolejność interwencji. W wielu przypadkach przed podjęciem działań ratowniczych konieczne było nawiązanie współpracy z innymi podmiotami.

Wcześniejsze prognozy pogody i ostrzeżenia pozwoliły na podniesienie stanów osobowych w KP PSP w Kościanie a także przygotowanie jednostek OSP, które ramię w ramię ze strażakami PSP nieprzerwanie pracowały przez wiele godzin. W akcjach związanych z usuwaniem skutków orkanu udział wzięło 46 zastępów z KP PSP w Kościanie i 142 zastępy jednostek OSP w sile odpowiednio 174 strażaków PSP i 789 strażaków OSP. Druhowie ochotnicy często zostawiali swe domy i gospodarstwa w obliczu zagrożenia i spieszyli z pomocą innym ludziom za co bez wątpienia należą się im szczególne słowa uznania i podziękowania.

  • 20171008

Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler - KP PSP w Kościanie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

Powrót