Logowanie

Balon zawisł na linii energetycznej

Do nietypowego zdarzenia zostali zadysponowani strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Kościanie oraz jednostki OSP Gryżyna. W piątkowy poranek w miejscowości Nowy Dębiec na przewodach linii średniego napięcia oraz słupie energetycznym zawisła czasza balonu na ogrzane powietrze. Tuż obok w polu kukurydzy wylądowała gondola wraz z pilotką obywatelką Niemiec.

Początkowo górna krawędź gondoli zaczęła się palić ale świadkowie niefortunnego lądowania szybko ugasili nieduże płomienie. Informacja o nietypowej sytuacji dotarła do kościańskich strażaków o godz. 8.27. Po 10 minutach na miejscu pojawili się ratownicy, którzy potwierdzili informacje otrzymane w zgłoszeniu. Pilotująca balon kobieta nie uskarżała się na żadne dolegliwości i nie wymagała udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy. Na miejscu byli też członkowie ekipy naziemnej obsługującej balon podczas zawodów. W czasie gdy strażacy jechali do zdarzenia dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie nawiązał kontakt z punktem dyspozytorskim operatora energetycznego. Uzyskał potwierdzenie, że na miejsce przybędzie załoga pogotowia energetycznego. Zastana przez strażaków sytuacja nie wymagała podjęcia natychmiastowym działań. Teren akcji zabezpieczono i oczekiwano na potwierdzenie wyłączenia zasilania oraz uziemianie linii przez monterów pogotowia energetycznego. Po tych działaniach oraz skonsultowaniu sytuacji z przedstawicielem Policji strażacy przystąpili do zdjęcia czaszy balonu. Następnie po zdemontowaniu butli gazowych z gondoli wynieśli ją na pobliski parking, przekazując sprzęt ekipie.

Mimo tego, że sytuacja wyglądała groźnie skończyło się na strachu. Uszkodzenia w sprzęcie nie są duże a i stan kobiety wskazuje, że być może będzie ona kontynuować swój udział w IV Mistrzostwach Europy Kobiet Balonów na Ogrzane Powietrze, które do 9 września będą jeszcze rozgrywane w Lesznie. Mamy nadzieję, że kolejne lądowania będą bardziej pomyślne.

  • 20170908_1
  • 20170908_2
  • 20170908_3
  • 20170908_4
  • 20170908_5

Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler - KP PSP w Kościanie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

Powrót